BLUMENFREUNDTHATS ME!

Find the bike.

I began selecting colorful, but ended with whites, that in the end I liked the most. I guess this means Im old.

Near Museumshafen Oevelgönne.
Entrance to vju, a café on the top of a bunker from WWII, or more specifically, a Flakturm - above-ground, anti-aircraft gun blockhouse tower. Eight flak towers were constructed by Nazi Germany in the cities of Berlin (3), Hamburg (2), and Vienna (3). See wiki for more.
Sorry, no wide lens at hand, but see a better photo here.
The view.
How to escape from bunker.
This building had something I found very familiar. Its incredible how a hint of familiarity can instantly trigger so many feelings and memories.

Až teraz, po takmer pol roku sa mi podarilo dostať na Critical Mass, vraj najväčšiu pravidelnú jazdu v Európe. Z roboty, čo je cca 15 km, ma sprevádzal ako inak veľmi milý kolega, cca 50tnik, nadšený cyklista a sprievodca po Hamburgu a okolí. Jeho bicykel je vybavený troma úrovňami výstrah - prvá je zvonček, posledná trúba napojená na natlakovanú fľašu. Nechce sa mi veriť, že sú tu chodci takí nedisciplovaní, ale tu sa cyklotrasy berú vážne, ako vlastne všetko. Priberieme ešte jedného člena, a mierime pod Planetarium v Stadparku.

Po polhodinke čakania sa začne trojhodinový žúr na bicykli. Pivo sa podáva z DIY stojančekov na ráme, grilujú sa páročky na prednom nosiči za jazdy, soundsystémy som prestala počítať, ale človek si určite časť sprievodu ktorá vyhovuje jeho hudobnému vkusu. Som smutná že aj ja nemám zvonček, aby som sa pridala k náhodným vlnám zvonenia. Autá na križovatkách sú väčšinou v kľude, a vytrubujú nám skôr na pozdrav. Na Reeperbahn spravíme otočku, a až vtedy si urobím predstavu koľko je tu ľudí, keď sa navzájom míňame v protismere.

Najväčšia znamená tisíce.

45059894.adb94449.1024.jpgTešila som sa do galérie, ale čiastočne aj v očakávaní kľudu a znudených študentov umenia strážiacich expozíciu. Omyl! Pamrte tichých návštevníkov, ktoí poctivo prechádzali miestnosti, čítali popisky a tvárili sa dumavo.
(zrkadlá a farebné sklenné dosky na piesku)
45059898.6990cd24.1024.jpgTehlové budovy samotného Haus der Photographie a okolia mi hneď pripomenuli Krakow a dodali dôvod tešiť sa na jeseň a zimu.
45059888.908253b4.1024.jpg
45059908.f072201a.1024.jpg
45059892.703e553e.1024.jpgNeviem aké podniky to navštívil (a ofrflal) vyhlásený vegán Martin S., ale Nasch bol veľmi naporiadku. Kuchyňa a interiér aký by robili kundy crew. Za quiche so šalátom som dala 5 eur, za obrovský cookie naložený čoko krémom a arašidmi 2 (Bratiska chod dopekla).
45059900.2e329962.1024.jpgPlagát na stene pozýval na koncert proti G20. Na najväčšej demonštrácii sa očakáva 100 000 ľudí, policajtov zvolali 20 000. Musím sa dopátrať čím to je, že má Hamburg historicky tak početnú ľavicovú zložku. Obyvatelia sú tiež nasratí, že zorganizovali stretnutie uprostred mesta, a buzerujú a obmedzujú ľudí.

Strašne tu preplo prírode z tej jari. Všetky zákutia opekneli ešte stokrát, zrazu sa mi uličky zdajú užšie ako keď som posledne nimi išla, lebo ich zaplnila zeleň, vrany na strome oproti už zmizli v hustej korune. Až teraz je aj vidieť koľko rôznych kríkov a kvetov majú ľudia po záhradách, keď všetko zakvitlo.

Čo sa týka bývania, tak nič krajšie som asi nevidela. Stromy, kríky, mach, brečtan, jugendstil, tehla, thatched roof, terasky, výklenky, konec! (Samozrejme nemám fotky žiadneho domu či vily, lebo zakrádať sa niekomu pred domom je posledné čo vyhľadávam, takže musí stačiť môj výhľad z okna.)

44824644.870e766f.1024.jpg

Trashove fotky poriadne vo veľkom.

64ka :D
Oddelená vyvýšená cestička pre chodcov/cyklotrasa.
Naturschutzgebiet Moorgürtel
Tadeto ma navigoval Osmand. Najlepšia vec, rýchlo prepočítava, a vďaka open street maps pozná každú zašitú cestičku. Neviem či niektoré cesty boli priamo cyklotrasy, ale darilo sa mu vyberať scénicke trasy bez áut.
Posed pri asfalte.
Naturschutz Fischbeker Heide
Brezy, borovice, vres, piesok, blato.
Za mnou sa vyrútia dva Santa Cruzy, chrániče, much enduro. Hovorím si, že už som blízko miestnych trailov Harburger Berge.
Krajina sa mení, zrazu mi to pripomenie Rychleby, avšak nie traily, ale menej pahorkaté okolie.
Najvyšší vrchol na území Hamburgu. Traily som nenašla, ale aspoň som na chvíľu mala pocit, že som na tomto kilometri štvorcovom sama.
Dokumentárna foto, ako vyzerajú chodníky/cyklocesty pri ceste.

Alphonse Balats most successful architectural project are the Royal Greenhouses of Laeken. It consists of a huge complex of several dome-shaped buildings in iron and glass that are connected by glass-roofed galleries.[&hellip]Famous is the royal botanic collection, with old plants from Africa and various species of flowers that are cultivated inside the royal greenhouses for use at court.The royal complex can only be visited during a two-week period in April–May each year, when most flowers are in full bloom

More posts on my tumblr or subscribe to RSS feed.