Splnil sa mi sen z roku 2015.Bookli sme žena našla letenky, airbnb a auto (unicar.fo!).Dramatické rušenie dvoch letov od jebnutého Ryanairu skoro spôsobilo, že som telefón utopila v slzách a rozchod.V Edinburghu sme kvôli zmenám strávili teda len jeden deň cestou tam, a ešte menej cestou späť, čo je akurát na stihnutie Brew dogu a fish & chips od poľskej kobiety.

Letíme ponad Škótsko. V lietadle badať prvé náznaky toho, čo neskôr nebude vedieť opustiť našu konverzáciu.
Pred príchodom na Faerské som si ešte overovala, aké sú tam teploty. 10-13°C, okej, dúfala som viac a myslela som, že som videla ľudí v krátkch tričkách na fotkách! Cítim sa nepripravená, keď sa ďalej dočítavam o hmle. Pri pristávaní nechcem veriť že za 3 minúty máme byť landed, keď nie je nič vidieť. Ultimátna hmla.
(o týždeň neskôr konečne vidíme kde sme to boli)V Miðvágur získavame auto, a ideme sa pozrieť za prvý roh. Počasie sa mení a je konečne niečo vidieť! Takéto nadšenie som očakávala keď sme pristávali, takže som zaskočená pocitmi. Chcem zastavovať každých dvesto metrov. Vodopády šuchtajúce sa po skalách vedľa seba prestávam počítať.
Saksun
Toto bude asi dom toho človeka čo chce, aby si jeho dom už prestali fotiť a mal konečne svätý pokoj.
Máme tradične šťastie na airbnb. Okrem psíka aj dve šteniatka.
Reklama na unicar.fo
Na vrchol Slættaratindur sme nedošli, lebo hmlur.
GjógvLepšie hajzle ako verejné vecká v každej dedine som nevidela.
TjørnuvíkDedina na konci cesty
Tórshavn
To červené so zelenou strechou je parlament. Krajina s 50k obyvateľmi, čo má svoj parlament, svoju poštu, svoju infraštruktúru. Ten dělá to, a ten zas tohle, a všichni spolu uděláme moc [ref].
Mykines
Výlet na Mykines bol najväčší zájeb.Dva mesiace vopred sa mi podarilo o piatej ráno kúpiť jednosmerné &ldquoletenky&rdquo na vrtuľník (tzv užitočná insomnia kombinovaná s OCD, ked sa snažím vyčistiť si task list). 10 minút za 20 euro, lebo vrtuľníky sú subvencované štátom.Ráno sa až na letisku dozvedáme, že ferry naspäť bola posledné dva dni zrušená kvôli búrlivému oceánu, a že či teda chceme ísť.V priebehu desiatich minút preberáme možnosti, a keď nájdem ubytovanie za menej ako 120 eur na hlavu a noc, rozhodneme sa, že to riskneme.
Ľutujem však že nemám kindle, ani iné čítanie, lebo možno tento výlet bude na dlho. Či ferry pôjde, budeme vedieť až hodinu a pol pred odchodom. Dáme si výlet za puffinmi, ktorí síce smiešne pristávajú, ale každý je úspešný a má v zobáku zobár rybičiek, pričom vyzerá úplne rovnako, ako sľubovali na fotkách.
V jedinej dedine a jedinom zariadení stretávame rodinu, ktorá je na ostrove nedobrovoľne už tretí deň.
Do vrtulníku naspäť sa ani náhodou nezmestíme, obsluhujúci viking nás odháňa.FERRY!Najprv sa vyložia dôležité veci - olej, pivo, benzín. Potom sa naloží menej dôležitý náklad, ľudia.
Ferry ide neskutočné bomby, pri presune vnútri kabíny sa treba držať po oboch stranách rukami, inak človeka oplieska.
Väčšina turistov čo stretávame sú severské národy, Dáni, Nemci, Švédi. Všetci sú vysmiati, napriek hmle, zime, či cenám.GásadalurDo roku 2004, kým nebol tunel, viedla iba cesta cez kopec. Dedina nemá ani dobrý prístup k vode.Ale za to má vodopád. Obrázok si dohľadajte, nechcem byť trápna.
Kirkjubøur
Výhľad na náprotivnú stranu, vľavo asi Hestur.
Naspäť k šteniatkam.
Na sever na mega kopec, Viðareiði / Cape Enniberg one of the highest promontories in the world.
Cruising around.
KlaksvíkTeda, ponad Klaksvíkom.
TindhólmurPre mňa najmystickejší útvar na celých ostrovoch, aj keď som ho mala možnosť vidieť iba z jednej strany. Ale na to tam treba byť dlhšie, aby sa človek dostal bližšie.
Numenius phaeopus
Trælanípa
Pár múdrostí na záver:* Hmlu treba ignorovať, a vydať sa na výlet aj tak. Prípadne sa presunúť do iného kúta, na iný ostrov, kde môže úplne s kľudom svietiť slnko. Skúšali sme sledovať webkamery, a na letisku a celkovo smerom na Sørvágur bolo vždy veľmi hmlisto.* Alkohol a pivo nakúpiť na letisku pri príchode. Polovičné ceny oproti monopolnému predajcovi. Totižto do roku 1992 mali prohibíciu.* Výlet helikoptérou sa dá kúpiť aj spiatočný, aj keď všade píšu, že turisti majú nárok len na jednu cestu, aby neprebookovali domácich.* Náklady (9 dní Faroe, bez 2 dní v Edinburghu okrem auta všetko per person):Letenky - 440 (bez zlyhania Ryanairu 310)Ubytovanie - 180 (šťastie na airbnb)Auto + tunely - 630Jedlo ~ 300-500Vrtuľník - 20Ferry - 8Vestmanna boat trip - 40Analógové obrážteky tutože.

View from Flakturm Humboldthain in the heat of summer.White bike & black locust leaves.

Hills & views on the Slovak-Hungarian border.

Film spanning in both time and space, from Esztergom to Berlin.

Zo začiatku som nechcela veľmi hovoriť o tom, čo a kde robím, lebo som očákavala, že ma z Nemecka pekne vrátia naspäť na Slovensko. Po roku a pol ma stále nikam nechcú posielať, tak si hovorím, že by bolo načase prezradiť niečo viac, jednak preto, že na tomto projekte sa (aj keď zlomkovo) podieľa Slovensko, jednak že môžem priblížiť jeden zo spôsobov, akým sa dnes robí veda a získavajú poznatky.European XFEL je výskumná inštitúcia, ktorej cieľom je postaviť a prevádzkovať zdroj röntgenového žiarenia určitých parametrov (tzv. X-ray Free Electron Laser) spolu s koncovými experimentálnymi stanicami, ktoré sú potom využívané vedeckými skupinami z rôznych odvetví pre ich vlastné experimenty a vedecké otázky.Avšak na generovanie tohto žiarenia treba o niečo viac infraštruktúry, ako na laserové ukazovátko. Veľa ľudí má možno aspoň akú takú predstavu o nejakom CERNe alebo o ňom aspoň počuli. S CERNom má XFEL spoločný prvok, a to lineárny urýchľovač. Ten má v prípade EuXFEL dĺžku 3.4 kilometra, a je uložený pod zemou, v tuneli prechádzajúcom hranicou z Hamburgu do spolkovej republiky Schleswig-Holstein. V linacu (linear accelerator) sú urýchľované elektróny, ktoré sú potom prehnané cez magnetické polia, tvorené tzv. undulátormi, a v ktorých je dráha týchto elektrónov zakrivená, pričom dochádza k emisii röntgenového žiarenia. Tu nastáva ďalšia fyzika, a toto žiarenie ovplyvňuje elektróny, ktoré podľa toho akú majú energiu spomaľujú/urýchľuju až sa synchronizujú a dochádza k ich bunchingu. Popritom generujú koherentné žiarenie a vznikajú tak intenzívne röntgenové záblesky. Na konci sú elektróny odklonené a zahodené do koša (electron dump) a žiarenie sa ďalej používa v experimentoch, kedy sa vzorka vystaví tomuto röntgenovému lúču. Tu treba dodať, že samotný tunel, a teda hlavne linac je kurva rovný (myslím, že v ráde milimetrov).Tunel začína v DESY a končí v Schenefeld-e, kde je hlavná budova s koncovými stanicami.

Lúč z jedného linacu je možné využiť vo viacerých beamlines, na ktorých ešte môže byť viac koncových experimentálnych staníc. Parametre žiarenia sú rôzne modulované, a podľa toho sú potom vhodné na rôzne druhy experimentov.Jednou z koncových staníc je napríklad High Energy Density (HED), kde sa skúma, čo sa deje v materiáloch pri vysokých teplotách a tlakoch, čím možno spätne rekonštruovať informácie o dopade meteoritu, alebo čo sa deje v planétach a ako vznikajú jednotlivé materiály. Na biologické vzorky slúži najmä stanica SPB/SFX - Single Particles, Clusters, and Biomolecules & Serial Femtosecond Crystallography. V prípade bio vzoriek je možné vďaka vlastnostiam XFELu zisťovať atomárnu štruktúru biomolekúl a komplexov (bielkoviny, vírusy,&hellip), mokrým snom je zostavovanie tzv. molecular movies biochemických reakcií. Teda, niežeby sme zisťovať štruktúru predtým nevedeli, X-ray kryštalografia tu je už nejaký ten piatok, ale s výkonnejším zdrojom je (zatiaľ teoreticky) možné namerať dáta na jednej molekule a niekedy pomôže už len to, že na experiment postačia menšie kryštály (viac energie -> menej vzorky). Molecular movies sú pekne vysvetlené v tomto videu o stanici FXE (Femtosecond X-Ray Experiments).It is basically a giant fancy X-ray generator. It makes people, who like ribbons and arrows, happy. [ src ]Ok, teraz trochu down to earth - čo tu robím ja. Vedecké skupiny, ktoré získajú merací čas, často potrebujú vzorky dokončiť, či úplne od nuly pripraviť priamo na mieste. Okrem toho, do lúča sa nepustí hocičo, a vzorky musia prejsť aj istou kontrolou kvality, na čo sa využíva množstvo fyzikálnych, chemických, či biochemických metód. A presne na toto slúžia &ldquoUser Labs&rdquo, kde robím user support (užívateľská podpora my ass) a starám sa o chod labáku po praktickej stránke. Čiže všetko od pomoci s obsluhou prístrojov, riešenia problémov, ktoré user-i majú, troubleshooting, safety, objednávky, IT, &hellip Máme tu všetko klasické vybavenie, ktoré možno čakať v bio/chem labáku až po analytickú ultracentrifúgu, cryoTEM, DLS, FPLC, AFM, FACS, časom snáď aj liquid handling a kryštalizačný robot.Foto z čias, keď sme mali minimum prístrojov. Náš labák je zameraný najmä na prípravu biologických vzoriek - kryštalografiu bielkovín či bielkovinových komplexov, prípadne vírusy, spóry, či iné biologické častice.
Celý tento svet okolo beamlines a beamtimes je prinajmenšom fascinujúci. Ľudia, ktorí obetujú neskutočné množstvo času a energie pred samotným experimentom a potom počas neho odchádzajú o štvrtej ráno, ísť si na chvíľu pospať, aby mohli o pár hodín opäť pokračovať v príprave vzoriek alebo meraniach. Prípadne predtým nastaviť streamovanie videa na monitorovanie vzorky :))Najlepšie je, že každá z užívateľských skupín je z iného biologického výskumu, používa iné prístroje, a iné materiály a ja miestami sotva viem dešifrovať čo potrebujú, alebo na čo sa pozerám (ale už som si zvykla a nepociťujem to ako hanbu). Často nám vynadajú, že tak zakladný material nemáme a ja pritom myslím na ten ~ 3000 stranový katalóg jedného z dodávateľov.Experimental hall, tuším okolo osem poschodí pod zemou, stále vo fáze staveniska.
Najzaujímavejšia časť podzemia - tunel. Áno, sú tam tunnel bikes, veď komu sa chce kráčať tie stovky metrov. Koluje joke o tom, prečo nevybudovali jeden tunel navyše, aby sa dalo chodiť na obed do DESY.Odporúčam video tunnel flight.
Apertures/clony na osekanie röntgenového/X-ray lúča.
Hutches v príprave.
Odtiaľ vľavo tuším pôjde beam do ďalšej beamline.
Inštalácie
Veci poskladané v clean tentoch, čakajúce na inštaláciu.
Jedna z koncových staníc, SPB/SFX - Single Particles, Clusters and Biomolecules & Serial Femtosecond Crystallography.
Čiastočná schéma, z ktorej na fotke vyššie vidieť len SPB/SFX optics a experimental hutch.
Nástenka v control room-e - kolegyňa z obálky novín pri inštalovaní liquid jet vnútri komory, a instantné fotky prvých používateľov na EuXFEL.
Inside joke od Arwen Pearson - cake of diffraction.
Koho by táto téma zaujímala viac, tu je prednáška z Chaos Communication Congress o tom, ako FELy fungujú.

Moje fotky sú nudné, oproti virtual tours pornu, ktoré si je možné pozrieť na našej stránke.

Saksun

Views on the way to Slættaratindur
Risin og Kellingin
Kalsoy, as seen from Gjogv
Flowers on the edge of the gorge in Gjogv
Tórshavn
Mykines
Múlafossur
Gásadalur
Viðareiði
Strong physical sensation of belonging.

More posts on my tumblr or subscribe to RSS feed.